Wielki Oszust, który uratował 13 ludzkich żyć!

Ferdinand Waldo Demara

Ferdinand Waldo Demara znany jest jako Wielki Oszust. Jego życiorys musiał wydawać się imponujący dla wszystkich osób, które się z nim zetknęły, ponieważ spędził on prawie dwie dekady podając się za innych ludzi. Był patologicznym kłamcą i oszustem, jednak brak jest jakichkolwiek przesłanek wskazujących by motywem jego działań był zysk finansowy.

W jaki sposób tak długo udawało mu się oszukiwać  innych ludzi? Podobno Demara obdarzony był niezwykle wysokim ilorazem inteligencji oraz miał fotograficzną pamięć.

Wielki Oszust

Demara jest jedną z najbardziej niesamowitych postaci w historii Kanadyjskiej marynarki. Zwłaszcza że nie był on Kanadyjczykiem. Ani marynarzem.

W 1951 roku zaciągnął się do Kanadyjskiej Królewskiej Marynarki, podając się za lekarza o nazwisku Joseph Cyr. Jednak zanim dokończymy tą historię, należy wspomnieć kim właściwie był Ferdinand Demara.

Ferdinand Waldo Demara
Ferdinand Waldo Demara

Większość swojego 60-letniego życia spędził on udając inne osoby, czym zyskał sobie przydomek “Wielki Oszust”. W swoim życiu podawał się  inżyniera, zastępcę szeryfa, doktora psychologii, badacza nad rakiem, a nawet dziekana psychologii w niewielkiej szkole  w Pensylwanii.

W pewnym momencie magazyn “Time” zaoferował 2500 dolarów za opowiedzenie jego historii. Dzięki temu Waldo stał się sławny, a jego twarz stała się rozpoznawalna. Nie powstrzymało go to jednak od kolejnej mistyfikacji.  W tym czasie podawał się za Bena W. Jonesa i pracował jako strażnik więzienny w Teksasie. Jeden ze skazańców rozpoznał go, jednak Damara wszystkiemu zaprzeczył, twierdząc, że musiała zajść pomyłka. Kolejnej  nocy uciekł.

 Spektakularna mistyfikacja!

Najbardziej spektakularnym oszustwem było jednak podawanie się za lekarza! Podczas Wojny Koreańskie, jako doktor  Joseph Cyr, zaciągnął się na pokład niszczyciela HMCS Cayuga.

Demara nigdy nie odebrał medycznego wykształcenia, jednak nie przeszkodziło mu to w operowaniu rannych żołnierzy! Podczas jednej operacji udało mu się usunąć nabój, który utknął około 3cm od serca pacjenta. Zajęło mu to zaledwie 10 minut! Podczas innej usunął pacjentowi płuco, po tym jak pocisk rozorał klatkę piersiową żołnierza! Żaden z pacjentów nie zmarł w rezultacie operacji. Jako fałszywy doktor, uratował on 13 ludzkich żyć!

Wyczyny Demary stały się przyczyną jego upadku. Sława jaką zyskał, zaprowadziła go na okładki gazet. Tam spostrzegła go matka prawdziwego doktora Cyra, który praktykował w tym czasie w Nowym Brunszwiku. Początkowo kapitan Cayugi nie dawał wiary oskarżeniom, jednak w końcu po cichu się go pozbyto i Demara powrócił do Ameryki.

W późniejszym okresie życie Demara powrócił do religii i został kapelanem w Kalifornii. Nawiązał również znajomości ze znanymi ludźmi, między innymi ze Stevem McQueenem.

Demara zmarł w 1982 roku.

Jego historia została opisana w książce pod tytułem “Wielki Oszust”. Stała się ona niemalże natychmiast bestsellerem a dwa lata później, w 1961 roku, ukazał się film pod takim samym tytułem.

Zdjęcia pochodzą ze stron:

https://es.wikipedia.org/wiki/Ferdinand_Demara

https://alchetron.com/Ferdinand-Waldo-Demara-761847-W#-

 

Więcej informacji można znaleźć w poniżyszch źródłach, na których opierałem się podczas pisania tego artykułu.

http://www.nytimes.com/1982/06/09/obituaries/ferdinand-waldo-demara-60-an-impostor-in-varied-fields.html?mcubz=1

http://www.navalandmilitarymuseum.org/archives/articles/characters/ferdinand-waldo-demara
http://gizmodo.com/a-master-imposter-who-became-a-fake-doctor-and-performe-171148926
0
https://www.biography.com/people/ferdinand-demara-20648861
http://people.com/archive/the-great-impostor-was-surgeon-teacher-warden-but-now-hes-the-real-chaplain-demara-vol-8-no-12/
http://www.conman.com.au/melbournemagicians/frank-demara-and-the-power-vacuum

One thought on “Wielki Oszust, który uratował 13 ludzkich żyć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *