Nawiedzony Las – Autorski dodatek do gry Talisman:Magia i Miecz

Nawiedzony las

Nawiedzony Las jest nioficjalnym rozszerzeniem do gry Talisman: Magia i Miecz. Jest to jeden z tak zwanych dużych dodatków,  co oznacza, że oprócz dodatkowych kart, wprowadza on również nową planszę!

Jego autorem jest Ian „Shy77” Turenne, a polska wersja powstała dzięki użytkownikom portalu http://magiaimiecz.eu. Rozszerzenie można  ściągnąć za darmo ze strony http://magiaimiecz.eu/projects-archive/nawiedzony-las/.

Niestety, tak jak w przypadku pozostały nieoficjalnych dodatków, Nawiedzonego Lasu nie można kupić w żadnym sklepie. W zależności od możliwości, możemy sami wydrukować całość, co niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem, skorzystać z usług profesjonalnej drukarnii albo poprosić kogoś, kto pomoże nam wszystko wydrukować.

Posiadamy Nawiedzony Las od kilku miesięcy.  Stał się on jednym z naszych ulubionych dodatków, które zawsze używamy podczas rozgrywki. Dlaczego? Głównie za sprawą interesującej planszy, ciekawych kart oraz bardzo przemyślanego opracowania. Nie sposób również nie wspomnieć o oprawie graficznej, która jest bardzo dobra. Zarówno plansza, jak i wszystkie karty są pięknie ilustrowane i doskonale oddają klimat dodatku!

Cel rozgrywki pozostaje taki sam, jak w oryginalnej grze – naszym zadaniem jest wciąż dotarcie do Korony Władzy, a następnie eliminacja przeciwników. Do gry niezbędna będzie podstawowa wersja gry; można również używać innych rozszerzeń, z którymi Nawiedzony Las jest w pełni zgodny.

Co w pudełku?

W skład Nawiedzonego Lasu wchodzą:

  • dodatkowa duża plansza
  • 111 kart Oczyszczonego Lasu
  • 111 kart Nawiedzonego Lasu
  • 8 kart Artefaktów
  • 12 kart Ekwipunku
  • 9 kart Stajni
  • 20 żetonów strzał
  • oraz jeden znacznik stanu Lasu.
Tak wygląda całość
Tak wygląda całość

Rozgrywka

Planszę Nawiedzonego Lasu  umieszcza się obok narożnika głównej planszy w taki sposób, aby można się było do niej dostać z pola Lasu. Nawiedzony las jest niebezpiecznym królestwem drzewców, krainą niebezpieczną oraz mroczną, która jednak co pewien czas rozświetlana jest promieniami słońca. Oznacza to, że Nawiedzony Las może znajdować się w jednym z dwóch stanów – może być albo Oczyszczony, albo Nawiedzony, co będzie wpływało na to, z jakiej talii będziemy ciągnąć karty przygód. Początkowym stanem jest zawsze Oczyszczony. Podczas rozgrywki za sprawą kart oraz zdarzeń  może on się zmienić  w Nawiedzony.

Plansza

Poruszać się po Lesie będziemy w normalny sposób, bez względu na stan, w jakim się on znajduje. Na planszy umieszczone są strzałki, pokazujące graczom, w jakim kierunku należy się przemieszczać. Uwieńczeniem planszy jest pole na którym znajduje się Ciernisty Korzeń. Jest to potężny drzewiec, dysponujący Siłą i Mocą w wysokości 10. Jeśli go pokonamy – otrzymamy jeden z artefaktów.

Fragment Planszy
Fragment Planszy

Plansza Nawiedzonego Lasu jest bardzo rozsądnie skonstruowana, na co ma przede wszystkim obecność kilku niestandardowych pól. W Samotni odzyskać można punkty życia.  Jeśli odwiedzimy Kamień Życzeń, możemy otrzymać, w zależności od stanu Lasu, punkty siły, mocy, życia, nowe zaklęcie lub sztukę złota. Jeśli wyrzucimy jedno lub dwa oczka na kości – stan Lasu ulegnie zmianie, czyli z Oczyszczonego zmieni się na Nawiedzony lub vice versa. Ciekawym miejscem są Starożytne Ruiny, bardzo niebezpiecznym gdy las jest oczyszczony, znacznie jednak bardziej przyjaznym gdy las jest nawiedzony. Nieco dalej znajduje się Relikwiarz, gdzie możemy zdobyć ekwipunek.

Nowości

Warto wspomnieć o drobiazgach, które nie występują w podstawowej wersji gry. Działąją one tak samo jak zwyczajne przedmiotu, jednak nie są one wliczane do limitu posiadania, co sprawia, że stają się one cennymi zdobyczami.

Kolejną nowością jest Broń Dwuręczna. Zasada działanie jest dość oczywista – poszukiwacz potrzebuje obu rąk, aby się nią posługiwać. Sprawia to, że nie można jednocześnie używać tarczy ani żadnej innej zbroi. Nawiedzony Las wprowadza bardzo potężne artefakty oraz przedmioty, z których warto wymienić przede wszystkim Pełną Zbroję Płytową, Fletnię Furii czy Różdżkę Feniksa. Jeśli uda nam się pokonać drzewca, będziemy mogli zdobyć Magiczny Talizman,  który dodaje po jednym punkcie do Siły i Mocy!

Fletnia Furii
Fletnia Furii
Pełna Zbroja Płytowa
Pełna Zbroja Płytowa

 

Różdżka Feniksa
Różdżka Feniksa
Talizman
Talizman

Karty

Ogromną zaletą Nawiedzonego Lasu są karty. Są one ciekawe, dobrze przemyślane oraz znakomicie układają się w całość. Jest ich zbyt dużo aby wszystkie tutaj wymienić, jednak można wspomnieć przynajmniej o kilku.

Bagienny Stwór
Bagienny Stwór

Nawiedzony Las zamieszkują przeróżne istoty, zarówno wrogowie, nieznajomi, a nawet uda nam się napotkać kilku przyjaciół. Zaatakować mogą nas zarówno słabe Bagienne Gobliny, Wilki, Pająki i Duchy.  Prędzej czy później napotkamy nieco mocniejsze Bagienne Bestie a nawet potężnych przeciwnicy, pośrod których nie zabraknie Smoków ani Demonów!

Jednym z początkowych  zdarzeń, które miało miejsce podczas naszej pierwszej rozgryki było wyciągnięcie karty Wilkołaka. Sprawiła ona, że jeden z moch przyjaciół, losowo wybrany, zmienił się w wilkołaka i zaatakował mnie z siłą 3. Jednym przyjacielem był Muł… Udało mi się go na szczęscie  pokonać, co zarazem  oznaczało również odrzucenie jego karty…

Podczas podróży przez mroczne knieje napotkamy wiele miejsc. W niektórych z nich, jak w przypadku Ołtarzu Rozpaczy czekać będą na nas same przykre rzeczy. W innych, takich jak Świątynia Bohaterów – wręcz przeciwne.

Ciekawym przedmiotem, bynajmniej wcale nie porządanym, jest Przeklęty Pierścień, który obniży naszą Siłę oraz Moc. Jeszcze gorszym zdarzeniem jest napotkanie Voodoo. Jest to Przyjaciel, którego musimy zabrać, a który zredukuje początkową wartość życia o 2…

Jeden las, a dwa światy

Jak nietrudno się domyślić, Oczyszczony Las, jest o wiele bezpieczniejszy od swojego Nawiedzonego odpowiednika. Napotkamy tam pokaźną liczbę wrogów, zarówno słabych, jak i tych silniejszych, zarazem odnajdziemy również dużą liczbę ciekawych przedmiotów, jak Płaszczy Sylwana, Tygrsi Pazur, Włócznię z Ogona Wiwerny czy potężny miecz – Zabójcę Magów.

Zabójca Magów
Zabójca Magów

 

Nawiedzony Las jest bardziej niebezpiecznym miejscem, toteż odnajdziemy tam zupełnie inne przedmioty, niejednokrotnie potężniejsze!, niż w Oczyszczonym Lesie. Ostrze Widm pozwoli nam używać Mocy zamist Siły podczas walki, Plugawego Miecza nie może posiadać dobry poszukiwacz; złemu zaś – doda on 2 punkty do Siły i jeden do Mocy.

Plugawy Miecz

Bardzo potężnym artefaktem jest Lodowa Różdżka. Sprawia ona, że jeśli uda nam się wyrzucić 5-6 na kości, wróg nie wykonuje rzutu kością za atak podczas danej tury. Jeśli wyrzucimy 1 – różdżka rozbije się. Jednak jeśli gramy postacią dysponującą dużą liczbą punktów losu albo posiadamy Szczęściarza, chowańca, którego można kupić w Mieście, to musimy mieć naprawdę ogromnego pecha, żeby utracić ten przedmiot!

Werdykt

Nawiedzony Las stał się jednym z naszych ulubionych dodatków. Gdyby ktoś nie wiedział, że jest to dodatek autorski, na pewno nie byłby w stanie odróżnić go od oficjalnych rozszerzeń! Jest bardzo przemyślany, znakomicie skonstruowany, a przede wszyskim bardzo ciekawy. Nawiedzony Las to moim zdaniem jeden z najlepszych dodatków do gry Talisman: Magia i Miecz.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *