Talisman Plaga Nieumarłych. Dodatek do gry Magia i Miecz. Recenzja.

Talisman Plaga Nieumarlych

Co to jest Talisman???

Talisman, znany w Polsce pod nazwą Magia i Miecz, należy do najpopularniejszych gier planszowych w historii. Po raz pierwszy ukazał się on roku 1983 i od tego czasu doczekał się on licznych wznowień oraz rewizji. Polska Magia i Miecz cieszyła się ogromną popularnością, a oparta była na dwóch pierwszych edycjach Talismanu i co, ciekawostka!, była jedyną edycją różniącą się graficznie od oryginału.

Najnowsze, czwarte wydanie ukazało się pod koniec 2007 roku, natomiast 22 Lutego 2008 roku licencję na wydawanie Talismanu przejęła amerykańska firma Fantasy Flight Games (FFG).

Talisman zawdzięcza swoją popularność wielu czynnikom, z których najważniejszym jest prostota rozgrywki. Sprawia ona, że gra przyciąga  zarówno młodych, jak i również nieco starszych graczy. W Magię i Miecz grają wszyscy, a bardzo często są to wręcz całe rodziny!

Do Talismanu ukazały się liczne oficjalne dodatki, jednak zapewne niewiele osób zdaje sobię sprawę, jak prężne jest środowisko skupione wokół tej kultowej gry. Tworzone są nieoficjalne dodatki, które modyfikują i uzupełniają, a czasami nawet zmieniają rozgrywkę! W zależoności od konwencji, mogą to być dodatkowe zasady, karty przygód, czary lub postacie poszukiwaczy. Niektóre “duże dodatki” wprowadzają nawet nowe plansze i figurki bohaterów.

Powrót żywych trupów

Talisman Plaga Nieumarłych jest “małym dodatkiem” do gry Talisman. Jak nietrudno się domyślić, jego tematem przewodnim są nieumarli i to, co jest z nimi jest związane. Jako, że jestem wielkim fanem wszystkiego, co wiąże się z szeroko pojętym tematem “żywych trupów” to bez chwili wahania zdecydowałem się sięgnąć po ten dodatek.

W jego skład wchodzą:

  • Instrukcja
  • Karta Alternatywnego Zakończenia
  • 100 kart Przygód
  • 16 kart Zaklęć

Talisman Plaga Nieumarłych jest typowym dodatkiem tematycznym. Rozszerza on talie kart, nie wprowadzając jednak żadnych modyfikacji. Jego autorem jest ModulO. Talisman Plaga Nieumarłych moża za darmo ściągnąć ze strony http://magiaimiecz.eu. Można tam również skontaktować się z autorem lub prześledzić poświęcony temu dodatkowi temat na forum.

No dobrze, ściągnęliśmy już dodatek. Co dalej? Najłatwiejszą opcją jest samodzielne wydrukowanie wszystkich kart, jednak efekt końcowy będzie znacznie odbiegał od tego, co oferuje sama gra, tudzież oficjalne dodatki. Nieco droższe jest korzystanie z usług drukarni. Dzięki pomocy jednego z forumowiczów udało mi się otrzymać profesjonalnie wydrukowany dodatek!

Poprosiłem o wersję w pudełku, ponieważ doszedłem do wniosku, że skoro korzystamy z usług drukarnii, to możemy wydrukować wszystko, a pudełko do Talisman Plaga Nieumarłych będzie się elegancko prezentowało na półce. Wiedziałem, że otrzymam wszystkie dodatki zafoliowane, jednak nie spodziewałem się, że całość będzie robiła aż tak duże wrażenie!

A tak Talisman Plaga Nieumarłych wygląda.

Talisman Plaga Nieumarluch pudelko
Tak wygląda wnętrze pudełka.
Talisman Plaga Nieumarluch pudelko
A tak boki.

Talisman Plaga Nieumarluch pudelko

Talisman Plaga Nieumarluch pudelko
Tył pudełka.

Opakowanie robi duże wrażenie, jednak to wciąż tylko opakowanie. To co najważniejsze, to karty! Wydrukowane zostały one na nieco innym papierze niż oryginalne. Najbardziej zauważalną różnicą jest połysk, ponieważ większość oryginalnych kart jest matowa, a w dodatkach, które otrzymałem, karty są błyszczące. Nieco inna jest również faktura papieru, jednak naturalnie wszystko to zależy od drukarni, z usług której się korzysta.

Możemy dostrzec różnice pomiędzy górnym rzędem a dolnym.

Talisman Plaga Umarłych

A tak wyglądają tyły kart.

Talisman Plaga Umarłych

Nie należy się dziwić różnicom, ponieważ identyczny druk jest praktycznie niemożliwy, jednak uważam, że końcowy efekt jest bardzo dobry. Kart są w idealnym rozmiarze, mają odpowiednią wagę i znakomicie się nimi gra.

Jak już było wspomniane wcześniej, dodatek składa się ze 100 dodatkowych kart przygód oraz 16 kart czarów.

Dodatkowe karty przygód można podzielić na kilka kategorii.

Nietrudno domyślić się, jakich napotkamy na naszej drodze  wrogów:

Talisman Plaga Umarłych

W walce z hordami nieumarłych pomogą nam przyjaciele:

Talisman Plaga Umarłych

Jest też coś dla tych, którzy uznają prymat czarów nad siłą.

Talisman Plaga Umarłych

Wraz z plagą, w świecie zaczynają się zdarzać paskudne rzeczy…

Talisman Plaga Umarłych

A gdy będziemy próbowali się schronić, możemy natknąć się na jedno z tych miejsc:

Talisman Plaga Umarłych

A gdy już uda nam się odpocząć i zregenerować siły, mogą się przed nami pojawić nieznajomi.

Talisman Plaga Umarłych

W naszej podróży natkniemy się na liczne magiczne przedmioty.

Talisman Plaga Umarłych

To tylko część kart dodatku Talisman Plaga Nieumarłych, jednak oddaje ona doskonale jego ducha. Moim zdaniem jest to bardzo ciekawe rozszerzenie, nie burzące balansu rozgrywki, wprowadzające ze to ciekawe pomysły. Zdecydowanie polecam wszystkim miłośnikom Talismana. Gdyby ktoś był zainteresowany namiarami na drukarnie/ informacją kto pomógł mi w drukowaniu, proszę o zostawienie emaila w komentarzach.

Proszę, oceń ten wpis i daj znać, co o nim myślisz:)

3 thoughts on “Talisman Plaga Nieumarłych. Dodatek do gry Magia i Miecz. Recenzja.

  1. Świetny wpis, bardzo zachęca do wypróbowania nieoficjalnych dodatków. Będę wdzięczny za namiar na osobę która go wydrukowala bo wygląda świetnie, jak oficjalny dodatek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *