Czy czarny kot przynosi pecha?
Czarne koty nie zawsze były źródłem przesądów i ludzie nie zawsze uważali, że zwierzęta te przynoszą pecha.
W starożytnym Egipcie koty, w tym również czarne!, otaczane były ogromnym szacunkiem. Zabicie jednego z nich, nawet przypadkowe, karane było śmiercią!
Opinia o kotach zaczęła się zmieniać wraz z nastaniem Średniowiecza w Europie. Czarne koty zaczęto powiązywać z wiedźmami praktykującymi czarną magię. Czarny kot stał się nieodłącznym atrybutem, bez którego nie mogła się obejść żadna szanująca się czarownica! W pewnym momencie histeria była tak ogromna, że często starsze, samotne kobiety były oskarżane o czarnoksięstwo z powodu karmienia i opiekowania się kotami.
Jakkolwiek głupio by to nie brzmiało, niewinne zwierzęta oskarżane były o współudział w uprawianiu czarnej magii.
W XV wieku wydarzyła się historia, która zaczęła żyć własnym życiem i która stała się jednym z najważniejszych powodów powstania legend o czarnych kotach.
Wydarzyła się ona w Anglii, w hrabstwie Lincolnshire. Podczas bezksiężycowej nocy pewien ojciec podróżował wraz z synem. W pewnym momencie ich drogę przeciął czarny kot. Obaj zaczęli rzucać kamieniami w bezbronne zwierzę, które znalazło ratunek i schronienie w domu kobiety, która była w tym samym czasie oskarżana o bycie wiedźmą.
Następnego dnia ojciec wraz z synem natknęli się na tę samą kobietę. Miała ona siniaki i kulała. Ich zdaniem, to nie był przypadek! Od tamtej pamiętnej nocy, w hrabstwie Lincolnshire wierzyło się, że czarownice mogą w nocy przemieniać się w czarne koty.
Wiara, że czarownice mogą zamieniać się w koty i niezauważenie grasować po ulicach była jednym z głównych powodów polowań na czarownice w XVII wieku w Ameryce. W procesach, które odbyły się pomiędzy lutym 1692 roku i majem 1693 roku, dwadzieścia osób zostało skazane na śmierć za czranoksięstwo.
Nawet obecnie, zwłaszcza podczas Halloween, wiąże się czarnoksięstwo oraz czarną magię z kotami. W niektórych kulturach czarny kot wciąż jednak uważany jest za symbol przynoszący szczęście. Szkoci na przykład wierzą, że zjawienie czarnego kota w domu, przynosi dobrobyt.
Obrazek wyróżniający:
Źródła:
https://www.thespruce.com/black-cat-folklore-554444
http://www.kinrossfolds.com/cattery/superstition.html
http://www.todayifoundout.com/index.php/2010/09/why-black-cats-are-considered-bad-luck/