Legenda o Lechu
Od czasu średniowiecznych przekazów uważano, że założycielem Polski był władca o imieniu Lech, od którego to imienia nazywano kraj Lechią, a jego mieszkańców – Lechitami.
Legenda głosi, że dwóch braci – Lech i Czech opuścili rodzinne strony z powodu wojen domowych, zabierając z sobą część ludzi, aby osiedlić się na bezpiecznych terenach. Niektóre podania głoszą, że podróżował z nimi trzeci brat – Rus.
Bracia podróżowali z południa na północ. Droga była długa, jednak ludzie ufali swoim przywódcom i parli naprzód. Po dotarciu do wielkiej góry bracia rozbili obóz. Ziemie były tam urodzajne i Czech zdecydował się tam pozostać i założyć swoje państwo.
Mimo, że Lechowi ciężko było opuścić brata, to jednak wyruszył w dalszą podróż. Po wielu dniach wędrówki Lech i jego ludzie zatrzymali się by odpocząć. Ziemie był tu urodzajne, a lasy pełne zwierzyny, jednak wędrowcy wciąż oczekiwali na znak.
Podczas przemowy Lecha nad ich głowami przeleciał dumny orzeł. Biel jego piór kontrastowała z promieniami zachodzącego słońca. To był znak, na który wszyscy czekali.
Zbudowano tam osadę, która z czasem stała się stolicą nowego państwa. Na cześć majestatycznego ptaka nazwano ją Gniezno, a biały orzeł na czerwonym tle stał się symbolem księcia, a z czasem – całego państwa.
Rzeczywistość
W rzeczywistości orzeł pojawia się dopiero w XII wieku na monetach wybijanych przez Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego.
Dziś nie ma wątpliwości, że Lech nie istniał i jest tylko postacią z legend. Nawet Jan Kochanowski wątpił w prapoczątki państwa, jednak wciąż posługiwał się postacią Lecha jako symbolem, jednocześnie go popularyzując. Często wskazywano na jego rolę, jako budowniczego państwa.
Siedemnastowieczny poeta Maciej Kazimierz Sarabiewski napisał epopeję o tytule Lechiada, która była wzorowana na Eneidzie, która to z kolei opisywała mityczne powstanie Rzymu. Z Lechiady jednak zachowały się tylko fragmenty jednej z księg.
Dzięki za czytanie!:)
Ilustracja pochodzi ze strony:
https://pixabay.com/en/mural-painting-monch-middle-ages-357725/
na podstawie licencji: