Najszybszy chirurg w historii – Robert Liston

Robert Liston

Robert Liston zdobył reputację jako chirurg, który był w stanie wykonać amputację kończyny w zaledwie 30 sekund! Był on zarazem jedynym lekarzem w historii, który wykonał operację, która poskutkowała 300-procentową śmiertelnością!

Jak to możliwe?

Była to jego najsłynniejsza operacja, podczas której zdołał amputować nogę pacjenta w czasie poniżej 2 minut i 30 sekund! Robert Liston pracował w takim pośpiechu, że zarazem przypadkowo amputował palce swojego młodego asystenta oraz rozciął klapy fraka innego, starszego lekarza, który obserwował tę operację.
Zarówno pacjent, jak i asystent Listona zmarli później z powodu gangreny. Jako że podczas operacji na sali było mnóstwo krwi, starszy dżentelmen widząc skalpel przechodzący przez poły fraka musiał pomyśleć, że został również cięty. Pomimo, że nie został fizycznie zraniony, tak się przestraszył, że umarł z przerażenia oraz szoku.

To była jedyna operacja w historii, która poskutkowała 300-procentową śmiertelnością!

Niezwykłe przypadki

Dwa inne najbardziej znane przypadki obejmowały amputację nogi w ciągu zaledwie 2 minut i 30 sekund. W tym przypadku Liston również tak bardzo się spieszył, że przypadkowo obciął on jądra pacjenta.

Kolejnym, niezwykle ciekawym przypadkiem było usunięcie 45-funtówego guza moszny, który pacjent musiał nosić w taczce. Ta operacja trwała zaledwie 4 minuty!

Robert Liston
Robert Liston

Robert Liston był niezwykle kontrowersyjnym lekarzem, ale jednocześnie był uważany za jednego z najlepszych chirurgów swojej epoki. Jego styl był wyjątkowy, przez co niektórzy ludzie uważali go bardziej za showmana niż lekarza. Nie zmienia faktu, że został nazwany “najszybszym nożem w West Endzie”.

Robert Liston nie może być oceniany według dzisiejszych standardów, ponieważ szybkość była wtedy najważniejsza, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę fakt, że nie stosowano wtedy znieczulenia.

Należy również pamiętać, że w dawnych czasach, im szybciej kończyła się operacja, tym większa była szansa przeżycia pacjenta.

Aby umieścić umiejętności Listona w szerszej perspektywie, wystarczy wspomnieć, że podczas jego pracy w uniwersyteckim szpitalu w Londynie umierał tylko jeden na jego dziesięciu pacjentów.
W pobliskim szpitalu św. Bartłomieja umierał co czwarty pacjent.

Robert Liston urodził się w październiku 1794 roku w Szkocji. Jego ojciec był pastorem.

Liston uzyskał wykształcenie na uniwersytecie w Edynburgu, a w 1818 roku został chirurgiem w Royal Infirmary w Edynburgu.
W 1835 roku został pierwszym profesorem chirurgii klinicznej w szpitalu uniwersyteckim w Londynie.

W roku 1846 wykorzystał eter podczas zabiegu chirurgicznego, stając się pierwszym chirurgiem w historii, który użył go jako środka znieczulającego.

Obrazek wyróżniający:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Robert_Liston_Stump.jpg
By Samuel John Stump (1779-1863) [Public domain], via Wikimedia Commons

Obrazek w tekście:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Robert_Liston.jpg
Hill & Adamson [Public domain], via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *